Prečo „Cica nežer“ nefunguje.

„Cica nežer“. Pred pár rokmi, ale žiaľ i dnes, často propagovaná a opakovaná „rada“ tým, ktorí sa rozhodli schudnúť. Jednoducho a prosto:“Nežer“. Slovo, ktoré už len svojim podaním vzbudzuje čosi nechutné, škaredé či zlé. Vyvoláva v nás nepríjemnú emóciu. A emócie, ako je známe, ovplyvňujú naše myšlienky, správanie či reakcie.

Nežer v tomto podaní má znamenať :“Nebudú kalórie, nebudú kilá navyše, nebudeš priberať.“. Ach jaaaj… Kiež by to tak fungovalo. Ale žiaľ, či našťastie je naše telo tak múdre a od prírody rafinované, že až tak ľahko to v tomto prípade nepôjde.

Žiaľ preto,a to sklamem takzvaných guru odborníkov na chudnutie,lebo je to prostá lož a našťastie preto, lebo jesť, podotýkam nie „žrať“, sa jednoducho musí. Teda ak ste sa nerozhodli dobrovoľne odísť z tohoto sveta.

Jedlo je energia, ktorú k svojej existencii potrebujeme. A potrebujeme ju aj k tomu, aby sme tie „zákerné a zlé kalórie“ efektívne spaľovali.

Čo, ako, kedy a koľko jesť je téma v skutku obsiahla a budem sa jej rada a vďačne venovať v osobitných kapitolách.

Je však vážnym omylom a zavádzaním si myslieť, či tvrdiť, že vynechávaním jedla schudneme a získame tip top postavičku. Tým len klameme samých seba, pretože telo zareaguje úplne opačným spôsobom. Jednoducho si povie:“Nedáš mi energiu,nemám z čoho fungovať, to jest dýchať,tráviť,vylučovať a najmä, myslieť. Áno, hlava, teda nás mozog, má veľkú spotrebu. A najmä veľké nároky na kvalitu spotreby. To, čo a ako ješ veľmi výrazne ovplyvňuje tvoju myseľ.

Ak dáš telu málo kvalitného paliva, prispôsobí sa danému množstvu a jednoducho sa „spomalí“. Energiu si bude šetriť a ukladať do zásoby (áno, tie zásoby okolo bruška, bokov či zadku), lebo „čo ak mi opäť nedáš jesť a budem hladné?!“

Hladovaním dochádza k tomu, že sme bez energie, unavení, frustrovaní, podráždení, dýchame pomalšie a celkovo sa nám nič nechce. Tobôž nie športovať…

Keď sa teda rozhodnete chudnúť, nerobte to „nežraním“, ale rozumným obmedzením kalórií cez zdravo a vyvážene zostavený jedálniček. A,pohybom, ako inak.

A slovo „Nežer“ raz a navždy vyškrtnite zo svojej slovnej zásoby. Povedzte si v rámci zachovania vlastnej sebaúcty a seba lásky, že od dnešného dňa JEM s láskou a vedomím toho, že svojmu telu dávam to najlepšie možné palivo 🙂

S láskou

Zuzka Ďurčanská