Jesenná očista 5 elementov

Jeseň je ročným obdobím, ktoré je plné zmien. Rána bývajú tmavšie a chladnejšie ako počas letných dní a všetka energia sa nám sústredí do nášho  vnútra. Preto je úplne normálne, že počas jesene a babieho leta máme túžbu po zmene, objavujú sa výkyvy nálad, depresie, cítime že sa nám veľa vecí nedarí a sme nespokojní sami so sebou. Samozrejme, že to má veľký vplyv  aj na naše orgány a to najmä na žalúdok, slezinu, hrubé črevo a pľúca,  ktoré môžu vyvolať nepokoj v tráviacom trakte ako je nepríjemné nafukovanie, znížené trávenie, bolesť žalúdka, nedostatok energie, zvýšené chute na sladké a výrazne jedlá. A práve preto som sa do očisty pustila aj ja!

 

Základný princíp očisty

Očista vychádza z TČM ( tradičnej čínskej medicíny) , a teda 5 elementov: drevo, oheň, zem, kov a voda. Každý z týchto elementov sa spája s dvojicou vnútorných orgánov a s ročným obdobím. Navzájom sa jednotlivé orgány a elementy prepájajú a preto je dôležité dodržať pri očiste presnú postupnosť a poradie elementov a dokončiť tak to, čo sme začali, aby sme orgány ešte viac neoslabili. Očista 5 elementov neslúži na redukciu tuku, zníženie hmotnosti ale na prinavrátenie rovnováhy a správnej funkcie orgánov.

 

Aké sú pravidlá?

Veľmi jednoduché!

Počas očisty konzumuje potraviny, ktoré spadajú pod daný element a ročné obdobie. Nesolíme, nekoreníme, nesladíme, nepijeme kávu, najlepšie piť len čistú vodu alebo bylinkový čaj. Konzumácia potravín v daný deň nie je obmedzená, môžete jesť koľko si vaše telo pýta. Ja som jedla 3 stredne veľké porcie a hrsť orieškov keď som pociťovala hlad. Doprajte si viac oddychu, vyhnite sa náročným tréningom. Ak máte radi pohyb zvoľte radšej jogu, či  relax vo forme meditácie.

 

Očista po prvýkrát?

Začnite pomaly! Najmä ak počas dňa konzumujete veľa spracovaných potravín je vhodné začať menšou úpravou jedál počas dňa a pripraviť tak telo na očistu.

Odporúčam zaradiť každý deň jedno jedlo z očisty, vyradiť cukor, soľ a postupne vyradiť aj kávu.

 

  1. Deň DREVO ( jar )

Povolené potraviny: pšenica, raž špalda, brokolica, kapusta, zelený šalát, kel

Úprava potravín: naparovanie
Chuť: kyslá
Farba: zelená
Pšenicu som si namočila na pár hodín dopredu, následne povarila, pridal k naj kyslú kapustu a naparenú brokolicu.

Pocity: Prvý deň bol najťažší, strava mi problém nerobila, ale vyradenie kávy mi spôsobilo veľké migrény. Pociťovala som únavu, zníženú koncentráciu a zvýšene chute na jedlo. Doposiaľ som si myslela, že kávu pijem len pre chuť ale opak bol pravdou.

  1. Deň OHEŇ ( obdobie leta )

Povolené potraviny: pohánka, kukurica, cvikla, čínska kapusta, mrkva, zeler

Úprava potravín: praženie nasucho
Chuť: jemne horká
Farba: červená
Na raňajky som si pripravila pohánkovú kašu s cviklou a tahini pastou ( sezamová pasta ). Na obed a večeru som povarila pohánku, pridala kukuricu a cviklu.

Pocity:Migréna sa objavila už len poobede, pociťovala som únavu, chute na jedlo sa mi trošku zmiernili. Pridala som bylinkové čaje ( kamilkový + mätový ) a čakankovú kávu ( čakanka je vhodná práve v období leta a pekne nahradí chuť kávy, má mierne horkú chuť).

  1. Deň ZEM ( obdobie babieho leta )

Povolené potraviny: ovos, pšeno, dyňa hokaido, hrozienka ďatle, kapusta, cibuľa, môžete dochutiť škoricou a sójovou omáčkou

Úprava potravín: kratšie varenie do 10 minút
Chuť: sladká
Farba: žltá
Na raňajky som si pripravila pšenovú kašu so škoricou povarenú s hrozienkami a ďatľami. Na obed a večeru som si pripravila pšeno s hokaido tekvicou a tekvicovými semiačkami, tekvicu som dochutila kvalitnou sójovou omáčkou.

Pocity:V tretí deň očisty som sa cítila veľmi dobre! Migrény mi prestali a chute zahnali hrozienka, ďatle a škorica. Ku koncu dňa som pocítila vysilenie v nohách a v oblasti krížoch. Bola som si však vedomá, že počas detoxu by sme mali oddychovať, čo sa popri mojej fyzicky náročnej  práci nedalo.

  1. Deň KOV ( obdobie jesene )

Povolené potraviny: naturálna ryža, jačmeň, reďkovka, petržlen, kaleráb, cesnak, jarná cibuľka, môžeme dochutiť kari korením

Úprava potravín: dlhšie varenie nad 10 minút
Chuť: pikantná
Farba: bledomodrá až biela
Na celý deň som si navarila natural ryžu s kari korením, petržlenom a reďkovkou.

Pocity: Vymiznutie chutí, migrény sa neobjavili. Zhoršila sa však bolesť v nohách a krížoch, a pridružila sa väčšia únava.

  1. Deň VODA ( obdobie zimy )

Povolené potraviny: tmavá alebo adzuki fazuľky/ pohánka, reďkovka, mrkva, fazuľové struky, povolené je dochutenie umeoctom a bola to po 4 dňoch nesolenia veľká záchrana!

Úprava potravín: Pečenie
Chuť: jemne slaná
Farba: tmavá až čiernaFazuľku adzuki som si namočila deň vopred, druhý deň som povarila vo vode spolu s mrkvičkou a nasucho upiekla v trúbe spolu s  umeoctom.

Pocity :Najlepší deň z očisty! Chute a migrény vymizli, slabosť a únava už len mierna. Fazuľky s umeoctom chutili veľmi dobre, odporúčam vyskúšať!Po skončení očisty som nabehla na svoju stravu, akú som bola zvyknutá, s drobnými úpravami:

Vyradila som mliečne výroky,

Kávu som zredukovala na 1 denne,

Vyradila som každodennú konzumáciu sóje.

Výsledky?

Problémy s trávením ( nepríjemné nafukovanie a bolesti žalúdka ) mi vymizli. Vychutnávam si prirodzenú chuť potravín. Preferujem poobedný spánok radšej ako kávu, viac relaxujem a  myslím na seba.Tak čo, ideš do toho aj ty?

Aďka Trpišová